برنامه نویسی را با چه زبانی برای یادگیری شروع کنیم؟

بوسیله علیرضا پایدار | 1395/2/14 | مجموعه #C

0 نظر

برنامه نویسی  را با چه زبانی برای یادگیری شروع کنیم؟

چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟ از کجا باید شروع کنیم و چطور باید برنامه نویسی رو یاد بگیریم؟ اینا سوال هایی هستند که دانشجویان کامپیوتر و یا کسانی که به برنامه نویسی علاقه مند شده اند زیاد میپرسند. ما در این مقاله قصد داریم به زبان ساده به تمام سوال های شما برای شروع برنامه نویسی جواب بدهیم. پس اگر آماده اید، با ما همرا باشید.

برنامه نویسی بسیار سرگرم کننده و فوق العاده مفید است که به خلاقیت شما کمک می کند و اغلب  فرصت های شغلی جدیدی را برای شما ایجاد می کند. اگر می خواهید نحوه ی شروع به برنامه نویسی را فرابگیرید، آموزش زیر را برای اینکه بدانید  کجا بروید و چه چیزی مطالعه کنید، بخوانید.


بهترین زبان برنامه نویسی چیست؟ #C یا PHP  ، VB  یا ASP و Java یا   ++C

بهتر است با توجه به علاقه تان و اطلاعاتی که برایتان گرد آوری کردیم تصمیم بگیرید که در چه حوزه ای می خواهید وارد شوید و برنامه نویسی کنید. میدانید که برنامه نویسی بیشتر از آن چیزی که فکرش می کنید گسترده می باشد و بهتر است هر کس بجای آنکه در تمام حوزه ها دستی داشته باشد، فقط در یک حوزه خاص و یا در یک زبان برنامه نویسی خاص تخصص داشته باشد. این موضوع را به عنوان یک اصل پایه در نظر داشته باشید.

در حالت کلی حوزه های برنامه نویسی را می شود به چند دسته دسکتاپ، وب و موبایل تقسیم کرد، و شما هستید که حوزه برنامه نویسی خودتان را متناسب با روحسه خودتان مشخص می کنید.

برنامه نویسی دسکتاپ در واقع برنامه نویسی  تمام برنامه های کاربردی که در کامپیوتر های خانگی و یا لپ تاپ ها می تواند نصب و اجرا شود را شامل خواهد شد. مانند نرم افزارهای انبار داری، حسابداری، اتوماسیون های اداری و …. در این حوزه می شود برای سازمان ها، شرکت ها این برنامه ها را نوشت اما چون آنها اکثرا با شرکت های بزرگ برنامه نویسی قرارداد دارند شما می توانید به عنوان یک برنامه نویس در یکی از این شرکت های برنامه نویسی کار کنید و حقوق ماهیانه بگیرید؛ که سختی های خودش رو دارد. همچنین می توانید برای خودتان پروژه های کوچک بنویسید و آن ها بفروشید که این کار هم درآمد و آینده اش واقعا نا مشخص می باشد . در حال حاظر داشتن یک شغل مناسب در این حوزه کمی سخت است اما همیشه کار برای افراد خلاق هست.

برنامه نویسی وب از طراحی وب سایت ها تا نوشتن برنامه های تحت وب را شامل می شود. برنامه نویسی در این حوزه بسیار لذت بخش می باشد. کارهایی که شما در این حوزه انجام می دهید را خیلی ها می بینند. شما می توانید به راحتی برای خودتان و یا خیلی از شرکت ها کار کنید. هرچند در حال حاظر تقریبا هر سازمان، شرکت و شخصی یک وب سایت دارد و همچنین تعداد برنامه نویسان این حوزه خیلی زیاد هست اما برنامه نویسان وب با استفاده از خلاقیت و پشتکارشون میتوانند به راحتی گلیم شان را از آب بیرون بکشند.

برنامه نویسی موبایل شامل برنامه نویسی نرم افزارهایی میشه که توی گوشی های موبایل و تبلت ها می توانید نصب و اجرا کنید. در حال حاظر برنامه نویسان موبایل آینده خیلی خوبی دارند. شما تو این حوزه خیلی میتوانید پیشرفت کنید و چون قطعا توی چند ساله آینده دنیا به سمت موبایل پیش خواهد رفت، هر شرکت یا سازمان یک اپلیکیشن خاص خودش که روی موبایل نصب میشه رو خواهد داشت. پس شما میتوانید به عنوان یک برنامه نویس موبایل تو شرکت های برنامه نویسی  یک حقوق ماهیانه نسبتا خوب داشته باشید و اگرهم بخواهید بصورت مستقل کار کنید با داشتن ایده های خوب درآمد خوبی خواهید داشت.

 حال که تصمیم گرفتید می خواهید وارد کدام حوزه شوید باید اطلاعاتی در مورد زبان های برنامه نویسی  کسب کنید.

* اگر تصمیمتان این است که در زمینه دسکتاپ برنامه نویسی کنید که بهتر است یکی از زبان های دات نت را فرا بگیرید.

 

#C  یا VB   کدام   یک بهتر است؟

یکی از سوالاتی که اکثر برنامه نویسان دسکتاپ با آن درگیرند این است که #C بهتر است یا VB ؟ واقعیت این است هیچ فرقی نمیکند هر دو کارتان را راه میاندازند. اما به نظر من #C بهتر است چون شما یک زمینه از C دارید و این کار را برایتان خیلی راحت میکند. بررسی ها هم نشان میدهد که برنامه نویسان #C جایگاه تقریبا بهتری نسبت به VB دارند.

 اگر تصمیم تان این است که در زمینه وب  برنامه نویسی کنید باید تصمیم بگیرید میخواهید مایکروسافتی باشید یا لینوکسی؟

در حقیقت اگر قبلا با برنامه نویسی دات نت کار کرده باشید بهتر است به سمت ASP.Net بروید (همان مایکروسافتی) ولی اگر php کار کرده اید که به سمت لینوکسی بروید. همچنین سعی کنید در هنگام تصمیم گیری هرگز تعصبی برخورد نکنید. زیرا هر دوی این زبان ها اگر چه در ابتدا ایرادی برایشان گرفته میشد ، اما با پیشرفت زمان، امروز هم PHP و هم ASP.Net پیشرو در علم دنیای وب هستند.

و اما در آخر اگر می خواهید در زمینه برنامه نویسی موبایل فعالیت کنید، این سوال برایتان پیش می آید که برای اندروید برنامه نویسی کنم یا IOS؟

برنامه نویسانی که میخواهد در حوزه موبایل کار کند نیز بین اندروید و IOS میتوانند تردید پیدا کنند. این سوال جوابش واقعا مشخص است: خب مسلم است اندروید! بیش از ۸۰ درصد گوشی های هوشمند سیستم عامل اندروید دارند و در ایران این رقم تا ۹۰ درصد  افزایش پیدا کرده. آینده اندروید نیز با حمایت گوگل درخشان است. پس شکی نیست که  برنامه نویسی برای اندروید بهتر است. برای نوشتن اپلیکشن های اندروید نیز زبان جاوا را بهتر است یاد بگیرید. زبان جاوا یک زبان دوست داشتنی است و چون شما احتمالا قبلا با سی یا سی پلاس پلاس کار کرده اید کار با جاوا نیز برایتان راحت خواهد بود چون بسیار شبیه بهم هستند.

 

کدام راه برای یادگیری بهتر است ؟

برای یادگیری برنامه نویسی کدوم راه بهتره؟ کتاب، جستجو در اینترنت، کلاس های برنامه نویسی یا دیدن فیلم های آموزشی؟

شاید از هر کسی که اکنون برنامه نویس است بپرسید با چه روشی توانسته برنامه نویسی را یاد بگیرد به شما جواب های متفاوتی بدهند. بعضی ها روی کتاب تاکید دارند چون معتقند بسیار منسجم است مخالفان نیز یادگیری از روی کتاب را واقعا خسته کننده میدانند. عده ای هم اینترنت را بهترین استاد می دانند چون اعتقاد دارند هرچیزی درآن یافت میشود مخالفان نیز میگوید اینترنت در واقع انبوهی از اطلاعات است که می تواند شما را سردرگم کند همچنین هرکسی می تواند آنها را تولید کرده باشد و معتبر نباشد. یک عده هم رفتن به کلاس های برنامه نویسی رو به دلیل پروژه محور بودند پیشنهاد میدهد، مخالفان این روش یادگیری را استاد محور و متکی به دانش مدرس میدانند. فیلم های آموزشی شرکت های معتبر آموزشی هم روشی که است که بعضی ها پیشنهاد می دهد که در اینجا مخالفان حرفی برای گفتند ندارند. چون تمام ویژگی های خوب روش های قبلی را باهم دارد: منسجم است، بهترین اساتید جهان مدرس آنهایند، ارزان قیمت است و پروژه محور هستند.

روشی را برای یادگیری برنامه نویسی انتخاب کنید که ساده باشد و باعث شود از یادگیری لذت ببرید. اگر از من بپرسید چه روشی را برای یادگیری برنامه نویسی پیشنهاد میدهم بدون شک اولین گزینه من دیدن فیلم های آموزشی شرکت های معتبر است. دلایلم هم این است: بهترین اساتید دنیا و زیر نظر معتبرترین شرکت های آموزشی آنها را تهیه و تولید کرده اند. پروژه محور هستند. کامل و منسجم هستند، میتواند یک دوره کامل از معرفی ابزارهای مورد نیاز تا ساخت یک پروژه را در بر بگیرند و در کل دیدن فیلم از خواندن متن لذت بخش تر است.

 منبع : www.asayad.com


چنانچه این خبر مورد رضایت شما می باشد آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید