معرفی 10 زبان برنامه نویسی با تقاضای شغلی بالا در سال 2018

بوسیله علیرضا پایدار | 1397/10/30 | مجموعه برنامه نویسی

0 نظر

معرفی 10 زبان برنامه نویسی با تقاضای شغلی بالا در سال 2018

خیلی از برنامه نویسان و یا اشخاصی که می خواهند شروع به برنامه نویسی کنند به شرایط تقاضای شغلی مبتنی بر زبان های برنامه نویسی خاص دقت می کنند این آمار در کشور های اروپایی و آمریکایی جدا از کشورهایی همچون ایران می باشد. تقاضای شغلی به این معنی است که چند درصد از شرکت های معروف و غیر معروف به برنامه نویسان مسلط به زبان برنامه نویسی نیاز خاصی دارند. کارفرمایان به دنبال توسعه دهندگان ماهر هستند، به ویژه اگر آن ها زبان های برنامه نویسی که ما در این مقاله ذکر می کنیم را بدانند، طبق گزارش Indeed report.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با 10 زبان برنامه نویسی ، که درصد فراگیری و آگهی های کاری بالایی به آن ها اشاره می شود را  از دیدگاه مجله معروف techrepublic به شما معرفی کنیم:


1- جاوا (Java)

30٪ تقاضای کاری

تقاضای نیروی برنامه نویس جاوا در حدود 6000 مورد تقاضا در سال 2018 در مقایسه با سال 2017 کاهش یافته است، اما هنوز هم محبوب ترین زبان برنامه نویسی است. جاوا بیش از 20 سال عمر دارد و توسط میلیون ها توسعه دهنده و میلیاردها دستگاه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. جاوا قادر است بر روی هر سخت افزار و سیستم عاملی از طریق ماشین مجازی جاوا اجرا شود. طبق تحلیل Coding Dojo، جاوا زبان رسمی توسعه آندروید است، بنابراین تمام برنامه های اندرویدی مبتنی بر جاوا هستند و 90 درصد از شرکت های معرفی شده توسط فورچون (یک مجله معتبر که هر ساله 500 شرکت بین المللی را رتبه بندی می کند) از زبان جاوا به عنوان زبان سمت سرور استفاده می کنند. توسعه دهندگانی که جاوا را می شناسند، اغلب به عنوان مهندسان نرم افزار، معماران نرم افزار و مهندسان DevOps کار می کنند، طبق گفته TechRepublic's Nick Heath.

 

2- جاوا اسکریپت (Javascript)

26٪ تقاضای کاری

جاوا اسکریپت به عنوان پدربزرگ زبان های برنامه نویسی تحت وب، همواره به عنوان زبان برنامه نویسی محبوب و مورد تقاضا به عنوان نیروی کار برای شرکت های بزرگ است. طبق گفته Coding Dojo جاوا اسکریپت توسط بیش از 80٪ از توسعه دهندگان و 95٪ از تمام وب سایت ها برای پویا سازی صفحات وب استفاده می شود. همچنین فریم ورک های front-end مبتنی بر جاوا اسکریپت مانند React و AngularJS دارای پتانسیل بالایی در آینده جهت استخدام نیرو هستند. زیرا استفاده از اینترنت اشیا یا IoT و دستگاه های تلفن همراه روز به روز محبوب تر می شوند، بنابراین شکی نیست که جاوااسکریپت زبانی باشد که هر سال بر محبوبیت آن افزوده شود.

3- HTML

18٪ تقاضای کاری

HTML یک زبان پایه ای است که به عنوان ساده ترین زبان برنامه نویسی برای WP Engine شناخته می شود. این زبان نشانه گذاری شده در سال 1990، یکی از ابزارهای اولیه برای ایجاد صفحات وب و برنامه های استاندارد در هر مرورگر است.

4- پایتون (Python)

17٪ تقاضای کاری

محبوبیت پایتون درحدود 5000 تقاضای نیروی برنامه نویس نسبت به سال 2017 رشد کرده است. پایتون معمولا در محاسبات علمی، داده کاوی و یادگیری ماشین استفاده می شود. این زبان برنامه نویسی سریعترین رشد را دارد و Stack Overflow پیش بینی می کند که تا سال 2019، پایتون از لحاظ توسعه دهندگان فعال به طور قابل توجهی فراتر از زبان های دیگر خواهد بود. به گفته WP Engine، این زبان نیز یکی از ساده ترین روش های یادگیری را دارد.

نقش های شغلی برای توسعه دهندگان پایتون شامل: full-stack developer، data engineer و software engineer می باشند.

5- سی شارپ (#C)

15٪ تقاضای کاری

#C با تلفظ( "C sharp")  در سال 2017 کمی کاهش تقاضا را داشته است. #C یک زبان برنامه نویسی شی گرا ارائه شده از مایکروسافت است که برای اجرا در پلت فرم دات نت (.NET) مایکروسافت طراحی شده است و با قابلیت توسعه سریع تر و راحت تری نسبت به زبان های قبلی مایکروسافت را دارد. C# 7.2 در ماه نوامبر عرضه شد و چندین ویژگی جدید را برای جلوگیری از کپی غیر ضروری به همراه داشت. #C ، مانند ++C ، به شدت در توسعه بازی های ویدئویی مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین سازندگان بازی های ویدیویی مشتاق به یادگیری هر دو زبان نیز هستند.

6-سی پلاس پلاس (C++)

12٪ تقاضای کاری

C++ از اوایل سال 2017 تاکنون بسیار محبوب بوده است. C++ به طور گسترده ای برای برنامه های کاربردی سیستم / نرم افزار، توسعه بازی، درایورها، برنامه های کاربردی سرویس گیرنده و سیستم عامل استفاده می شود. همچنین در آموزش های مقدماتی در مدارس و دانشگاه ها از این زبان برنامه نویسی به علت اهمیت بالا و شبیه بودن سینتکس سایر زبان ها به این زبان استفاده می شود. البته بسیاری از توسعه دهندگان و برنامه نویسان استفاده از C++ را پیچیده و سخت می دانند و جاوا و پایتون را جاگزینی مناسب تر می دانند. اما به هرحال این زبان همواره در سیستم بسیاری از شرکت های قدیمی و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

7- XML

9٪ تقاضای کاری

XML مخفف "زبان نشانه گذاری قابل انعطاف" است و از بسیاری جهات شبیه HTML است. این زبان برای ذخیره اصلاعات و انتقال آن ها و به صورت مستقل از سیستم عامل طراحی شده است.

8- Ruby

6٪ تقاضای کاری

یک زبان برنامه نویسی متن باز پویا و متنوع با توجه به سادگی در چارچوب وب می باشد، زبان Ruby on Rails در اوایل دهه 2000 محبوبیت خود را افزایش داد، زیرا به توسعه دهندگان اجازه ساخت و راه اندازی سریع برنامه ها را می داد. با این حال، از آن زمان تا به حال به دلیل اینکه نتوانسته محبوبیت زیادی در میان پست های شغلی به دست بیاورد ، منجر شده برخی از مدارس برنامه نویسی آن را از دوره های درسی خود حذف کنند با این حال، رتبه آن طبق تقاضای زبان های برنامه نویسی یک پله بالاتر یعنی در جایگاه هشتم قرار گرفته است.

9- PHP

5٪ تقاضای کاری

PHP یک زبان قدیمی و اغلب مورد انتقاد که به طور گسترده ای برای صفحات و برنامه های تحت وب استفاده می شود. توسعه دهندگان اغلب از این زبان برنامه نویسی برای اضافه کردن قابلیت هایی که HTML قادر به انجام آن نمی باشد مانند کار با پایگاه داده های MySQL ، استفاده می کنند. PHP هنوز بسیاری از سیستم های محبوب CMS مانند وردپرس را پشتیبانی می کند و توسط گوگل و فیس بوک استفاده می شود. مشاغل معمول برای افرادی که PHP را می شناسند، توسعه دهنده وب و توسعه دهنده وردپرس است.

10- پرل (Perl)

4٪ تقاضای کاری

اگر چه در پایین لیست قرار دارد، اما Perl در میان مدیران سیستم و شبکه همچنان محبوب است و با توجه به Coding Dojo، و به عنوان یک زبان چسبنده است. Perl شروع به کاهش تقاضا در زمینه مشاغل در سال 2008 کرد، اما هنوز هم تعدادی از کاربران وفادار دارد، که می توان به عنوان مثال به Stack Overflow اشاره کرد.

نتیجه گیری

برای کسب درآمد و پیشرفت در بازار کار برنامه نویسی فقط به یادگیری زبان های برنامه نویسی بسنده نکنید. فریم ورک ها و سیستم های مدیریت محتوای مشهوری مانند لارول ، وردپرس و... وجود دارند که هر روز به محبوبیت آن ها افزوده می شود. بهترین کار جهت انتخاب مراجعه هفتگی یا ماهانه به سایت های و روزنامه های درج آگهی های شغلی در زمینه آی تی و برنامه نویسی است. یک نمودار طراحی کنید و زبان های پرتقاضای شرکت ها را لیست کرده و آنها را با هم مقایسه کنید.

برگرفته از : www.techrepublic.com


چنانچه این خبر مورد رضایت شما می باشد آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید